htg
04 دی 1401 - 17:19

از حضور زلنسکی در کنگره تا هشدار کنعانی به گزافه گویی رئیس جمهور اوکراین

رئیس جمهور اوکراین پس از طرح ادعاهای بی اساس علیه ایران این بار در کنگره نیز ضمن تکرار این ادعاها، گزافه گویی هم کرد که با واکنش کنعانی مواجه شد و به وی توصیه کرد که از سرنوشت رهبرانی که به حمایت آمریکا دلخوش کردند، درس بگیرد.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، هفته گذشته بود که «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین به واشنگتن سفر کرد و با حضور در کنگره آمریکا ضمن طرح ادعاهای بی اساس درباره ایران، گنده‌تر از دهانش هم سخن گفت. وی ضمن تکرار اتهامات بی‌اساس علیه ایران درباره کمک نظامی به روسیه در جنگ اوکراین، از واژه «تروریست» برای ایران استفاده کرد. وی با طرح این ادعا که ایران از روسیه در جنگ اوکراین برای هدف قرار دادن زیرساخت‌های این کشور حمایت می‌کند، از مقام‌های آمریکایی خواست که هرچه سریع‌تر از ارسال تسلیحات به اوکراین حمایت کنند. 

زلنسکی عنوان کرد: «ایران صدها پهپاد انتحاری را در روسیه مستقر کرده که این زیرساخت حیاتی ما را در معرض خطر قرار می‌دهد. این‌گونه بود که یک تروریست، (تروریست) دیگری را کشف کرد».

وی همچنین عنوان کرد: «پهپادهای ایرانی تهدیدی برای زیرساخت‌های حیاتی ما هستند و روسیه در سیاست جنایتکارانه خود، یک متحد پیدا کرده است».

 

این اظهارات خارج از نزاکت رئیس جمهور اوکراین واکنش ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه را به همراه داشت و ضمن محکوم کردن این اظهارات و اتهامات بی اساس، خطاب به رئیس جمهور اوکراین گفت: زلنسکی بداند که صبر راهبردی ایران در قبال اتهامات بی اساس نامحدود نخواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران بارها به اتهامات بی اساس مقامات اوکراینی در موضوع ادعایی پهپادها پاسخ داده، بار دیگر تاکید کرد‌ که جمهوری اسلامی ایران هیچگونه تجهیزات نظامی برای هیچ طرفی به منظور استفاده در جنگ اوکراین صادر نکرده است. 

 

کنعانی بر احترام به تمامیت ارضی اوکراین تأکید کرد و در عین حال یادآور شد: آقای زلنسکی بهتر است از سرنوشت برخی رهبران کشورها که به حمایت آمریکا دلخوش کردند، عبرت بگیرد.

سفر زلنسکی به واشنگتن واکنش روس‌ها را به همراه داشت و دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین پیش از انجام این سفر در این باره گفت: هیچ چیز خوبی از سفر چهارشنبه ولودیمیر زلنسکی به واشنگتن حاصل نخواهد شد و روسیه هیچ شانسی برای گفت‌وگوهای صلح با کی‌یف نمی‌بیند. 

«آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در آمریکا هم در اظهاراتی بعد از این سفر، آمریکا را به راه انداختن جنگ نیابتی علیه مسکو متهم کرد و گفت: همه اظهارات و اعلامیه‌ها که در طول سفر ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین به واشنگتن مطرح شد، فقط بیشتر ثابت می‌کند که دولت بایدن به راه‌حل صلح آمیز علاقه‌ای ندارد. سفر به سبک هالیوودی رئیس رژیم کی‌یف به واشنگتن تایید می‌کند که اظهارات مسالمت آمیز دولت (آمریکا) مبنی بر عدم تمایلش برای آغاز رویارویی با روسیه تنها کلمات توخالی است. (اینجا بخوانید)

«فلوریان فیلیپو» رهبر حزب میهن‌پرستان فرانسه نیز درباره سفر زلنسکی به واشنگتن هشدار داد و گفت: این سفر، خطر ائتلاف دو کشور آمریکا و اوکراین برای راه‌اندازی جنگ جهانی سوم است. (جزییات بیشتر)

به گزارش فارس، چندی است که ادعاهایی بی اساس از سوی مقامات اوکراین، آمریکا و تعدادی از کشورهای اروپایی درباره ارسال پهپاد ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین مطرح شده است و هر از چند گاهی این اتهامات تکرار می‌شود. در همین راستا آمریکا و اروپا و انگلیس تحریم‌هایی را نیز بر مبنای این ادعای بی اساس علیه ایران اعمال کردند. این ادعاها بارها و بارها از سوی مقامات جمهوری اسلامی ایران رد شده است. جمهوری اسلامی ایران از ابتدای جنگ اوکراین بر مخالفت با جنگ تأکید کرده بود و حتی در این خصوص نیز امیرعبداللهیان دو بار حامل پیام وزیر خارجه اوکراین برای همتای روسش بود.

در دو ماه اخیر نیز باز این ادعاهای بی اساس از سوی مقامات اوکراین مطرح شد. وزیر خارجه اوکراین اوایل آبان ماه باز هم این ادعا را تکرار و ایران را به پاسخ «بی‌رحمانه» تهدید کرد. ادعایی که واکنش ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه را به همراه داشت و او ۱۲ آبان ماه خطاب به وزیر خارجه اوکراین گفت که اظهارات احساسی و اتهام زنی‌های غیرمستند، کمکی به حل بحران اوکراین نمی‌کند و به وی توصیه کرد که واقع بین باشد.

کنعانی با ذکر این نکته که اظهارات احساسی و اتهام زنی‌های غیرمستند، کمکی به حل بحران اوکراین نمی‌کند، افزود: مقامات این کشور بهتر است به جای فرافکنی و طرح اتهامات واهی علیه جمهوری اسلامی ایران، به پیشنهادات سازنده کشورمان برای برگزاری نشست دوجانبه فنی و کارشناسی به منظور ارائه مستندات ادعاهای خود پاسخ دهند. (اینجا بخوانید)

دو روز بعد (۱۴ آبان ماه)‌ حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در جمع خبرنگاران عنوان کرد: این هیاهویی که برخی از کشورهای غربی به راه انداخته‌اند که ایران برای کمک به جنگ اوکراین موشک و پهپاد در اختیار روسیه قرار داده است. بخش موشک آن کاملا غلط است و بخش پهپاد آن درست است. ما مقدار معدودی پهپاد ماه‌ها قبل از جنگ اوکراین در اختیار روسیه گذاشتیم.

 

وی افزود: با وزیر خارجه اوکراین توافق کردیم چنانچه هرگونه مستندی در اختیار دارند که روسیه از پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین استفاده کرده در اختیار ما قرار دهد.چنین قراری را دو هفته پیش در یک کشور اروپایی داشتیم و هیأت سیاسی و دفاعی ما به آن کشور اروپایی رفت. اما متاسفانه در دقیقه ۹۰ طرف اوکراینی حضور نیافت. علت آن این بود که آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی به طور ویژه آلمان از اوکراین خواسته بودند که در حالی که ما می‌خواهیم علیه ایران تحریم را به واسطه پهپاد اعمال کنیم، شما می‌خواهید با ایرانی‌ها در یک کشور اروپایی قهوه بنوشید. اما بعد از آن در گفت‌وگوی تلفنی هفته گذشته با همکارم وزیر خارجه اوکراین داشتیم توافق کردیم اگر مستندی وجود دارد در اختیار ما قرار دهند و قرار است چنانچه طرف اوکراینی بر عهدش پایبند بماند، طی روزهای آینده بتوانیم این موضوع را بررسی کنیم و مستندات آنها مورد توجه ماست.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: البته اگر برای ما ثابت شود روسیه از پهپاد ایرانی در جنگ علیه اوکراین استفاده کرده، ما نسبت به این مسئله بی تفاوت نخواهیم بود. موضع ما در خصوص جنگ اوکراین توقف جنگ، بازگشت طرفین به مذاکره و بازگشت آوارگان به منازلشان است و در این مسیر جمهوری اسلامی تلاش‌های زیادی را از ابتدای جنگ اوکراین داشته و این تلاش‌ها هم در سطح رئیس جمهور و هم وزیر خارجه بوده و همچنان به این تلاش‌ها تا توقف جنگ در اوکراین ادامه خواهیم داد. (بیشتر بخوانید)

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین پنجشنبه شب ۱۹ آبان در گفت‌وگوی تلفنی با «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد بار دیگر اتهامات بی اساس درباره ارسال پهپاد به روسیه با هدف استفاده در جنگ اوکراین را قویا تکذیب کرد. 

ناصر کنعانی ۲۰ آبان ماه در توئیتر با بیان اینکه ایران مخالف جنگ و حامی آتش بس و صلح است، گفت:‌ ارسال سلاح ایران به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین، اتهام بی اساسی است که هر روز مطرح می‌کنند تا اقدام روزانه خود در صادرات سلاح به اوکراین را مشروع جلوه دهند. از سوی دیگر امیرعبداللهیان در همان تاریخ یعنی ۲۰ آبان ماه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای بلغارستانی اظهار داشت: ما مخالف تداوم جنگ در اوکراین هستیم و برای آتش بس تلاش می‌کنیم. ما بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، منعی در صادرات و واردات سلاح نداریم، اما هیچ سلاحی به روسیه برای به کارگیری در جنگ اوکراین نداده‌ایم. موضع ما مخالفت با گسترش ناتو در منطقه و مخالفت با جنگ در اوکراین است.

بعد از آن هم نشست کارشناسان نظامی ایران و اوکراین برگزار شد.

حسین امیرعبداللهیان دوم آذر ماه در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی در این باره گفت: تاکنون هیچ مدرکی از طرف اوکراینی مبنی بر استفاده از پهپاد ایرانی در اوکراین دریافت نکردیم. اخیرا تیم سیاسی و نظامی ایران و اوکراین در یک کشور ثالث گفت‌وگو کردند و ما بررسی‌های خودمان را در این زمینه ادامه می‌دهیم. وزیر خارجه اوکراین در آخرین گفت‌وگوی تلفنی با من و قبل از این نشست گفت یک پهپاد به صورت سالم به دست نیروهای نظامی اوکراینی افتاده که این پهپاد روسی است، ولی شبیه پهپاد شاهد۱۳۶ ایرانی است و من به ایشان گفتم که این یک پهپاد شبیه پهپاد ایرانی است و این پهپاد روسی است، این گواه این است که ایران به مواضع خود پایبند است. البته به روس‌ها بیش از دو بار گفتیم و روس‌ها به صراحت گفتند که صرفا از سلاح‌های ساخت روسیه در جنگ اوکراین استفاده شده است. از تداوم جنگ علیه اوکراین و درگیری و منازعه بین دو کشور ناخرسندیم و جنگ را راه‌حل نمی‌دانیم و همچنان به تلاش‌های خود برای خاتمه جنگ و برای بازگشت صلح و آرامش به اوکراین و منطقه ادامه می‌دهیم. (بیشتر بخوانید)

اخیرا نیز «ویلیام برنز» رئیس سازمان سیا در مصاحبه‌ای رابطه ایران و روسیه را برای دوستان این کشور تهدید خواند و بار دیگر ادعای ارسال پهپاد از سوی ایران به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین را مطرح کرد. این ادعا با واکنش ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران مواجه شد و او یکشنبه شب ۲۷ آذر ماه این ادعاها و اتهامات را بی اساس و بخشی از جنگ تبلیغی آمریکا علیه ایران توصیف کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران منطبق با منافع ملی خود و ضمن رعایت قوانین و مقررات بین‌المللی، در تنظیم روابط خارجی خود مستقلانه عمل کرده و از کسی اجازه نمی‌گیرد.

۲۴ آذر ماه نیز وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای در واکنش به جمع بندی شورای وزرای خارجه اتحادیه اروپا اعلام کرد: ایران هیچ پهپادی برای استفاده در جنگ اوکراین در اختیار هیچ طرفی قرار نداده‌ است. همه همکاری‌های دفاعی و تسلیحاتی ایران با سایر کشورها نیز همسو با حقوق و تعهدات بین‌المللی ایران بوده است. (بیشتر بخوانید)

حسین امیرعبداللهیان نیز ۲۸ آذر ماه در سومین نشست مجمع گفت‌وگوی تهران در اظهاراتی بیان کرد: در مسئله اوکراین سیاست ایران از ابتدای بحران تاکنون پیوستگی داشته و سیاست ما عدم توسل به زور و حل بحران از طریق سیاسی بوده است. از ابتدای بحران با اتخاذ سیاست بیطرفی گفتیم نگرانی‌های مشروع دو طرف باید مدنظر قرار گرفته و از طریق گفت‌وگو حل و فصل شود. نگاه تک بعدی به بحران پاسخگو نیست. امروز شاهدیم اروپا دارد بهای سیاست‌های آمریکا را که دور از محدوده بحران ایستاده می‌پردازد. ضمن تأکید مجدد بر بی پایه و اساس بودن ادعای ارائه تسلیحات و پهپاد از سوی ایران به یکی از طرف‌های بحران تأکید می‌کنیم که هیاهو درباره ارسال پهپاد ایرانی در شرایطی که میلیاردها دلار انواع سلاح از کشورهای غربی برای تداوم جنگ وارد اوکراین شده، هدفی جز سرپوش گذاشتن بر روند دمیدن غرب بر آتش جنگ و خشونت در اوکراین ندارد. (جزییات بیشتر)

همان روز نیز امیرسعید ایروانی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد نیز دوشنبه ۲۸ آذر ماه به وقت محلی در نشست دوره‌ای و عادی شورای امنیت درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام به ادعاهای بی اساس مربوط به انتقال تعدادی پهپاد توسط ایران به روسیه در نقض قطعنامه ۲۲۳۱ اشاره کرد و گفت: اولاً، محدودیت‌های مربوط به تسلیحات ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ در تاریخ ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ رسما خاتمه یافته و از آن زمان، انتقال تسلیحات به، یا از ایران، دیگر مشمول قطعنامه ۲۲۳۱ نمی‌شود. ثانیاً، استناد به بند ۴ (الف) ضمیمه ب قطعنامه ۲۲۳۱ فاقد مبنای قانونی و حقوقی است؛ زیرا فعالیت‌های مشمول بند مذکور تنها در صورتی نیاز به تأیید قبلی شورا دارد که دولت صادرکننده آن اقلام مربوطه را بدون توجه به درج آنها در سند S/۲۰۱۵/۵۴۶ تعیین کند که «می‌تواند به توسعه سیستم‌های حمل سلاح هسته‌ای کمک کند». با این حال، ایران به‌طور رسمی و صریح اعلام کرده است که «هیچ‌گاه اقلامی را که به‌ نظر می‌رسد می‌تواند به توسعه سیستم‌های حمل سلاح هسته‌ای کمک کند، نه تولید کرده و نه عرضه نکرده و همچنین قصد تولید و عرضه آن‌ها را ندارد».

 

وی خاطرنشان کرد: بر این اساس، ایران هیچ موردی را که مشمول بند ۴ (الف) ضمیمه ب قطعنامه ۲۲۳۱ باشد، به روسیه منتقل نکرده است و هرگونه ادعای خلاف آن بی‌اساس بوده و رد می‌شود. همچنین شایان ذکر است که ما قبلاً گفتگوهای دوجانبه با اوکراین برای رفع سوء تفاهمات موجود در این زمینه برگزار کرده‌ایم. علاوه بر این، تعدادی از پهپادهایی که قبل از جنگ اوکراین توسط ایران به روسیه منتقل شده‌اند - که ذیل ویژگی فنی مندرج در بند ۴ (الف) ضمیمه B قطعنامه ۲۲۳۱ قرار نمی‌گیرند، برای استفاده در جنگ اوکراین نبوده است. بنابراین، کمپین اطلاعات نادرست و اتهامات بی اساس علیه ایران باید پایان یابد. این تلاش‌ها هیچ هدفی جز منحرف کردن توجه از انتقال مقادیر انبوه تسلیحات پیشرفته توسط کشورهای غربی به اوکراین به منظور طولانی کردن درگیری ندارد. (اینجا بخوانید)

یک روز بعد یعنی در ۲۹ آذر ماه رئیس‌جمهور اوکراین در تازه‌ترین پیام ویدئویی خود، لفاظی علیه جمهوری اسلامی ایران را تکرار کرد و خواستار مجازات روسیه و ایران شد. وی گفت: «امروز صبح در چندین منطقه و شهر از کشور ما متأسفانه  با صدای مشخصه (پهپادهای) شاهد ایران تحت تأثیر قرار گرفت. خوشبختانه اکثر آن‌ها به هدف‌های درنظرگرفته شده اصابت نکرد و این مساله صبح امروز ما را بهتر کرد. ۳۰ پهپاد شاهد ساقط شد که چندان نتیجه بدی نیست». وی پس از آن هم در کنگره حضور یافت و به گزافه گویی پرداخت که با واکنش کنعانی روبرو شد. 

سرلشکر پاسدار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح نیز امروز در حاشیه بازدید از نمایشگاه دستاورد‌های قرآنی نیرو‌های مسلح و در جمع خبرنگاران، در خصوص توان پهپادی کشور و تأثیرگذاری آن در منطقه، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران یکی از پنج قدرت پهپادی جهان محسوب می‌شود و این مهم حاصل ۳۷ سال تجربه از اوایل دوران دفاع مقدس تاکنون است. جوسازی‌هایی که امروز از سوی دنیای استکبار درباره استفاده از پهپاد‌های ایرانی می‌شود، بخشی از جنگ روانی دشمن است و جدای از اینکه بسیاری از این مطالب ممکن است دروغ باشد، اما به واقع نشان از اثربخشی و اهمیت و رتبه بالای جمهوری اسلامی در حوزه پهپاد است.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح عنوان کرد: نیرو‌های مسلح کشور به رشد و توسعه پهپادی خود ادامه خواهند داد و مطابق با مسائل و خط مشی‌های جمهوری اسلامی با سایر کشور‌ها به همکاری پهپادی می‌پردازیم. (بیشتر بخوانید)

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 933288