htg
08 فروردین 1402 - 12:49

سازمان ملل: اتحادیه اروپا در جنایت علیه پناهندگان به لیبی کمک می‌کند

کارشناسان سازمان ملل شواهدی را در دست دارند که نشان می دهد اتحادیه اروپا در ارتکاب جنایت علیه پناهندگان از لحاظ لجستیکی و مالی از گارد ساحلی لیبی حمایت می‌کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "تاگس شاو" آلمان، کارشناسان سازمان ملل شواهدی را می بینند که گارد ساحلی لیبی بارها مرتکب جنایات جدی علیه مهاجران از جمله قتل، شکنجه و بردگی شده است. بر این اساس سال‌هاست که اتحادیه اروپا هم از لحاظ لجستیکی و مالی از این اقدامات حمایت می‌کند.

اتحادیه اروپا هم با حمایت از گارد ساحلی لیبی به این جنایت ها کمک کرده است. این نتیجه یک گزارش سازمان ملل است . چالوکا بیانی که از سال 2016 به نمایندگی از شورای حقوق بشر سازمان ملل به همراه سایر کارشناسان مستقل در حال بررسی وضعیت لیبی است، از اتحادیه اروپا خواست در حمایت خود از گارد ساحلی لیبی تجدید نظر کند.

کارشناسان سازمان ملل گزارش خود را در ژنو ارائه کردند. آن ها چندین بار به این کشور سفر کرده و بیش از 400 مصاحبه و ارزیابی اسناد انجام داده‌اند. کارشناسان در گزارش خود، نقض گسترده حقوق بشر علیه غیرنظامیان و مهمتر از همه، علیه مهاجران را در لیبی مستند می کنند.

این کشور نفت خیز در شمال آفریقا در یکی از مسیرهای اصلی پناهجویانی است که می خواهند به اروپا فرار کنند. اتحادیه اروپا با گارد ساحلی لیبی همکاری می‌کند و کشتی‌ها و تجهیزات را در اختیار آنها قرار می‌دهد. اتحادیه اروپا مدعی است که این توافق برای نجات جان مردم در دریای مدیترانه است.

بیانی گفت: اتحادیه اروپا باید آگاه باشد که جنایات علیه بشریت در این زمینه انجام می‌شود . وی تاکید کرد: ما نمی‌گوییم اتحادیه اروپا مرتکب این جنایات شده است، بلکه حمایت از آن کمکی به ارتکاب این جنایات است.

در این گزارش آمده است که در بازداشتگاه‌های تحت کنترل گارد ساحلی لیبی و سایر نهادهای دولتی، پناهجویان شکنجه، باج‌گیری و مورد تجاوز جنسی و قتل قرار می گیرند و برخی مانند برده فروخته می‌شوند و گاهی مورد استثمار جنسی قرار می‌گیرند که این ها جنایت علیه بشریت است.

در این گزارش آمده است: این بازداشتگاه ها از حمایت فنی، لجستیکی و مالی از اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن، از جمله برای رهگیری و بازگرداندن مهاجران برخوردار می شوند. بیانی گفت که این روند بازگرداندن پناهجویان به عقب زمانی که قایق‌های پناهجویان در نزدیکی ساحل متوقف می‌شوند و دستور بازگشت به لیبی صادر می‌شود غیرقانونی است زیرا آب‌های نزدیک لیبی ایمن نیستند.

در این گزارش آمده است که کارشناسان دلایلی برای این باور دارند که اتحادیه اروپا از گارد ساحلی لیبی از نظر فنی، مالی و تجهیزاتی از جمله از طریق قایق‌هایی که در ارتباط با رهگیری و بازداشت مهاجران استفاده می شود حمایت کرده است.

در یک مورد خاص حتی کمیسیون اتحادیه اروپا اکنون خواستار شفاف سازی از گارد ساحلی لیبی است. به گفته سازمان امدادرسانی SOS Méditerranée، یک قایق گشتی، خدمه کشتی نجات این سازمان "Ocean Viking" را با سلاح گرم تهدید کرد و سپس 80 نفر را که در شرایط اضطراری بودند در آب های بین المللی به طور وحشیانه رهگیری کرد.

همانطور که سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا گفت، این نهاد بروکسل همچنین خواستار شفاف سازی در این باره است که آیا کشتی گارد ساحلی لیبی که گفته می شود در این حادثه دخیل بوده است با کمک بودجه اتحادیه اروپا تامین مالی شده است یا خیر.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1114042